Consultare Pallabreiru

Plumia la pallabra que deseyas en masculín y singular y fai un clic en consultare ou pouxi direutamente la tecla "enter" del ordinador.Los resultáos alcuentráos podedes ampliare la información faciendu un clic sobru la pallabra ellexida.
Emportante.
"Ñ": Orixinariamente esti soníu representábase "NN" nel llïonés dalgualin qu'en las outras llinguas romances,evolucionandu la sua representación a una "N" cun vírgula nel picarelu d'eilla (Ñ). Gueyaréu qu'esti "Pallabreiru" outóu pula forma arcaica.
"G": endelante cualesquier voucal el sou soníu ye dondiu (velar,ouclusivu,sonoru) pur ende las pallabras llïonesas que contienen la recua "GU+E" y "GU+I" nun precisan los dos puntines pa prenunciare la "u".
"J": el sou soníu nun ye patrimonnal de la llingua llïonesa; outramiente nelas suas variantes orientales utilízase la "j" pa representare l'hache aspirida.
El llïonés utiliza los puntines pa frayare'l diptongu y refuerciare los sonidos de las vocales V. gr. Llïonés